سخن مدیر:

درباره ماهی قرمز

بدون دیدگاه

Fish

نام‌های دیگر

ماهی طلایی، ماهی گلی، ماهی حوض. گونه‌ای ماهی از سردهٔ کپورچه‌ها است.


نام علمی

Carassius auratus gibelio (Bloch, 1783)


پراکنش

در ایران در حوضه‌های دریای خزر، دریاچه ارومیه، هامون سیستان و رودخانه کارون می‌باشد. انتشار این ماهی توسط انسان صورت گرفته و به این علت این ماهی در رود خانه‌های اروپا دیده می‌شود. موطن اصلی آن معمولاً در سیبری و جنوب شرقی آسیاست ولی هنوز در این مورد عقاید مختلف و گوناگونی وجود دارد.

از این ماهی ماهیان حوض طلایی و سایر انواع آن مانند دم چادری، سر شیری و چشم تلسکوپی که در چین و ژاپن پرورش داده می‌شوند به وجود آمده‌اند. در قرن ۱۷ این ماهی یه عنوان ماهی تزئینی وارد اروپا گردید و از آن هنگام پرورش این ماهی در ایتالیا، جنوب فرانسه و پرتغال معمول گشته‌است. به علاوه این ماهی به طور وحشی نیز در رود خانه‌های جنوب اروپا پراکنده و انتشار یافته ‌است.


ویژگی‌های پیکرشناختی

دندان حلقی یک ردیفی (۴-۴)؛ بیشینه درازا ۳۵ (میانگین ۱۸) سانتی متر؛ بیشینه وزن تا ۲۵۰۰ (میانگین ۱۹۷) گرم؛ بدن این ماهی از نظر شکل ظاهری شبیه ماهی کپور و ماهی برکه‌ای می‌باشد. شکم و پهلوها نقره‌ای فام و باله دمی فاقد خال‌های سیاه است. تعداد فلس بر روی خط جانبی آن ۳۲-۲۸ عدد و اولین کمان آبششی در انواع رشد یافته دارای ۵۰-۳۹ عدد خار می‌باشد. دهان نیمه تحتانی است؛ فلس‌ها بزرگ و ضخیم و دندانه دار است. پرده صفاق آنها تیره ‌است.


زیست‌شناسی

این ماهی در آب‌های ساکن و تقریباً ساکن با سرعت ناچیز که پوشیده از گیاهان آبزی و دارای بستر نرمی می‌باشند, زندگی کرده و غالباً همراه ماهیان برکه‌ای دیده می‌شوند. همه چیز خوار است. نکته بسیار جالب درباره زیست شناسی این ماهی این است که این ماهی می‌تواند از تخم‌های لقاح نیافته نیز به وجود آید. در واقع بعد ار تخم ریزی، اسپرم (این اسپرم می‌تواندمتعلق به ماهیان نر همین زیرگونه یا اسپرم سایر کپور ماهیان باشد) وارد تخم می‌شود, ولی با آن ترکیب نشده، از بین می‌رود و تنها باعث تحریک تخم شده و شروع به تقسیم می‌کند. از تخم‌هایی که عمل لقاح در آن‌ها انجام نگرفته‌است, فقط ماهیان ماده به وجود می‌آیند. چنین تولید مثلی را Gynogenese می‌گویند. بنابر این ماهیان ماده نیز قادر به حفظ و بقای نسل خود می‌باشند.

رشد ماهی حوض نقره‌ای در کشور‌های اروپای شرقی، سریع بوده و در بعضی نقاط پرورش این ماهی معمول است. این ماهی هنگامی که در سن ۴-۳ سالگی دارای طول ۲۰-۱۵ سانتی متر است بالغ می‌شوند. هنگامی که مواد غذایی فراوان باشد این ماهی در اواخر سن ۲ سالگی بالغ می‌گردد. که ماهی غیر بومی و در مقابل شرایط نامساعد محیطی مقاوم است؛ اکثرا ماده زا هستند و در ۳-۴ سالگی بالغ می‌شوند.

زمان تخم ریزی بر حسب دمای آب ماه‌های فروردین و اردیبهشت و دمای اّب مناسب برای تخم ریزی ۲۲-۱۸ درجه سانتی گراد می‌باشد.

تعداد تخم‌ها ۳۸۰-۱۶۰ هزار عدد می‌باشد که در سه مرحله افشانده می‌شوند و دوره انکوباسیون آن‌ها ۷-۵ روز می‌باشد. لاروها دارای بدنی شفاف هستند به طوری که به آسانی می‌توان اندام‌های داخلی آن‌ها را مشاهده نمود. لاروها توسط غده‌هایی که در سر دارند خود را به گیاهان آبزی می‌چسبانند و پس از طی دوره آرامش و جذب کیسه زرده، شروع به تغذیه از پلانکتون‌ها می‌کنند. رنگ بدن این ماهیان ابتدا خاکستری یا سبز زیتونی است ولی پس از چند ماه و برخی از آن‌ها پس از ۲ سال تغییر رنگ می‌دهند. تغییر رنگ در بعضی از آن‌ها کم و در برخی اصلاً دیده نمی‌شود.


ارزش اقتصادی

این ماهی جهت تزئین پارک‌های ملی و آکواریوم‌ها بسیار مناسب است و از این نظر مورد توجه می‌باشد.

برچسب‌ها:
 • نویسنده
  زیست شناس
 • تعداد بازدید
  6 بازدید
۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. رویا :
  ۲۰ دی ۹۰

  سلام آقا مهدی. میگم هم دانشگاهی هم که در اومدیم. یه سوال داشتم راجع به این ماهی قرمزها. امیدوارم بتونی راهنماییم کنی. من پارسال دو تا ماهی قرمز خریدم که تا الان زنده موندند و خیلی شیطونند. مدام یکیشون دنبال اون یکی میکنه. دیروز که داشتم آبشون رو عوض میکردم متوجه شدم رو بدن یکیشون یه زخم بوجود اومده و ماهی هم خیلی بیحال شده. به نظرتون دو تا ماهی قرمز میتونند به هم آسیب برسونند؟ در این صورت من باید چی کار کنم؟

  پاسخ به رویا:
  سلام به شما هم دانشگاهی محترم
  با اینکه خودم علاقه فراوانی به ماهی ها دارم، ولی متاسفانه اطلاعات زیادی در مورد این موجودات دوست داشتنی ندارم. شما می تونید در سایتهای زیر سوالتون رو مطرح کنید:
  http://aquamarine.ir

  http://www.aqua-quest.ir

  http://www.phalls.com/vbulletin/forumdisplay.php?159-%CC%C7%E4%CF%C7%D1%C7%E4

  باز هم ممنون

نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه